Staré šperky zase jako nové?

Jistě všichni najdeme doma poklady, které si ještě nezaslouží, aby byly uloženy v šuplíku, ale které ani nelákají k tomu, abychom se jimi chlubily. A jak tedy pečovat o šperky, aby si i po letech zasloužily naši pozornost a abychom je stále s radostí nosily? V péči o šperky, a to jakékoli (stříbrné, zlaté, s drahými kameny), je velmi důležitá zejména prevence jejich poškození. A tady přinášíme několik důležitých zásad:

•    Šperky se jako poslední oblékají a jako první svlékají  – toto je staré pořekadlo, ale jeho pravda platí až dodnes
•    Koupání se šperky – drahé kovy nesnesou kontakt s kosmetickými přípravky, mýdlem, šamponem, proto je lepší se koupání se špěrky, mytí nádobí či jinému kontaktu s čistidly a vodou vyhýbat.
•    Úklid se šperky – zejména se jedná o prsteny a náramky, tyto se při uklízení mohou trvale poškodit. Když se setkají s čisticími prostředky a chemikáliemi, mohou ztratit lesk, zmatnět či dokonce změnit barvu. Šperky tedy raději odložíme. V případě že šperky na rukou nosíte neustále, využijte praktické gumové rukavice. Nové moderní rukavice z jemné gumy jsou dobrými a spolehlivými pomocníky při úklidu. Pomohou ochránit šperky i Vaši pokožku rukou.
•    Sportování se šperky – při sportu by mohlo dojít k mechanickému poškození šperků, můžete-li, raději je při sportování nenoste. Chcete-li ale být krásná i při sportu, volte takové, kterým sportování nevadí. Jedná se zejména o slabý, lehký řetízek z drahého kovu s přívěskem či bez, nebo také o sportovní hodinky, které krásně doplní sportovní outfit.

Skladování šperků je důležité. Uchovávat šperky je nejlépe jednotlivě, v krabičkách nebo sáčcích. Ale i při dodržování těchto zásad dochází k poškození šperků, a to zejména vlivem vnějších faktorů jako je oxidace, přítomnost síry v ovzduší, agresivní potu a podobně. V tomto případě můžeme vyhledat pomoc zlatníka, nebo v případě menšího znečištění zasáhnout samy a šperky ošetřit.

Péče o stříbrné šperky

Stejně jako úklid domácnosti potřebuje správné speciální čištění a kvalitní čistidla, tak i při péči o stříbrné šperky použijeme čistící vatu nebo hadřík speciálně určený na ošetření šperků. Nemáte-li ho a nechcete utrácet peníze, můžeme zkusit i recept našich babiček. Kdy porcelánovou misku vyložíme alobalem, nalijeme do ní horkou vodu a přidáme lžičku jedlé sody. Do této lázně pak na několik hodin vložíme předem mýdlem umyté šperky. Po řádné koupeli šperky osušíme a přeleštíme měkkým hadříkem. Tento postup je jednoduchý ale mnohdy účinný.

Péče o šperky z chirurgické oceli

Šperky z chirurgické oceli můžeme vyčistit tekutým klasickým čisticím prostředkem, nic se s nimi nestane. Pro větší lesk jej následně vyleštíme vatou nebo měkkým hadříkem. Pozor pouze na usazení kamínků a kamenů v chirurgické oceli. Jsou zde většinou lepené a mechanické čištění by je mohlo poškodit či ulomit.

Péče o šperky ze zlata a s drahými kameny

Péči o šperky s drahými kameny nebo perlami přenecháváme zásadně odborníkům. Zlatníci a specialisté na čištění šperků dokáží v krátké době s pomocí speciálních čistidel a metod šperky vyčistit, renovovat, prostě dostat zpět do formy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera