Bezbariérové bydlení je vhodné hlavně pro osoby, které jsou na vozíčku nebo mají nějaké pohybové problémy. Důležitý je ale také bezbariérový přístup a výtah, které uvítá každý senior i maminka s kočárkem. Jak jsou na tom domy v ČR v tomto ohledu?
Co je bezbariérové bydlení?
Spousta lidí, kteří mají pohybové problémy, žijí v klasických bytech. Přitom by pro ně bylo mnohem lepší bydlet v bytě, který je pro osoby s pohybovým omezením uzpůsoben.
Pokud máte dostatek financí, můžete se přestěhovat do bezbariérově řešeného bytu. Prodej a nákup nemovitosti je vždy dobré konzultovat s makléřem. Jestli se ovšem stěhovat nechcete nebo nemáte dostatek financí, můžete si byt postupně předělat sami.
Vypínače a zásuvky by měly být maximálně ve výšce 120 cm. Měli byste také odstranit prahy a rozšířit dveřní otvory. Šířka by se měla pohybovat mezi 80 a 90 cm. Do kuchyně se nedoporučuje umisťovat plynové sporáky.
Horní kuchyňské skříňky by měly být umístěny níže anebo se nepoužívají vůbec. Jestliže je to nutné, byt je možné opatřit madly na různých místech v bytě. Madla budou nepostradatelná hlavně v koupelně. Přijde vám to jako moc práce? Potom kontaktujte realitní kanceláře, které vám bezbariérové bydlení seženou.
Bezbariérové přístupy budou potřeba
Pro rok 2016 poskytne Ministerstvo pro místní rozvoj na podporu bydlení půl miliardy korun. Součástí tohoto projektu bude i podprogram, který se oficiálně nazývá Bytové domy bez bariér.
Čísla mluví jasně. Populace celé EU stárne a podle výzkumu bude za cca 45 let asi 30 % lidí starších 65 let. V ČR tvoří více než polovinu bytového fondu právě bytové domy. Kolik z nich je bezbariérových, se přesně neví, ale určitě to nebude většina.
Program, který nabízí MMR by tuto skutečnost měl změnit. Cílem je odstranit bariéry při vstupu do domu a do výtahu nebo výstavba výtahů. Výhodou pro prodejce bytů je, že byty na prodej v domě, které mají výtah, se budou prodávat určitě lépe.