Vlastníte nemovitost napůl s bývalým partnerem nebo se sourozenci? Pokud plánujete prodej vaší poloviny domu nebo pozemku, mohou vyvstat nemalé problémy. Spoluvlastnictví s sebou nese předkupní právo a další závazky, které znesnadňují jak vlastní využívání nemovitosti, tak její prodej. Pokud se s ostatními vlastníky nedomluvíte, pak počítejte s tím, že prodejní cena vaší části nemovitosti značně klesne.
Domluva se spoluvlastníky je bezpodmínečná
Jsou situace, které vyžadují minimálně konzultaci s odborníkem. Prodej a nákup nemovitosti je sám o sobě velmi složitý proces.
Pokud jde o prodej její části, pak obzvlášť. Není na škodu poradit se s právníkem.
Nejdůležitější bude ovšem dohoda s ostatními vlastníky. Rozdělit nemovitost na procenta je jednoduché, jedná se o tzv. dokonalý podíl. Ale skutečná část nemovitosti pak může vypadat úplně jinak a nový potenciální vlastník z toho nemusí být zrovna nadšený.
Nechte si poradit, ať předejdete komplikacím
Prodej části nemovitosti bude velmi časově i psychicky náročný a budete muset myslet na spoustu věcí. Realitní kanceláře se v tomto případě opravdu vyplatí. Makléř vám bude k dispozici po celou dobu, pomůže s vyřízením všech věcí i s propagací nemovitosti.
Nejlepší by byla možnost prodat nemovitost celou a získanou částku se rozdělit s ostatními vlastníky. Ne vždy je to ale tak jednoduché. Nemovitost je pak obtížena věcným břemenem a prodat ji za její skutečnou cenu téměř nejde.
Právní kličky a zádrhele berte na zřetel
Ve spoluvlastnictví je ze zákona povinné předkupní právo pro spoluvlastníky. Než tedy rozhodíte sítě, musíte vaši část nabídnout k odprodeji ostatním spoluvlastníkům. Podmínky takové prodeje zároveň nesmí být nevýhodné.
Nemůžete například spoluvlastníkovi navrhnout vyšší cenu než pro jiného zájemce. Bydlení Praha může být pro zájemce atraktivní, měli byste se tedy snažit celý proces zjednodušit a být připraveni na všechno. Realitní makléř může spoustu věcí vyřešit za vás. I kontakt se zájemci a styk s úřady.