Přemýšlíte o pořízení bytu? Určitě zvažujete polohu, stáří bytu, jeho velikost a jistě také cenu. Možná také uvažujete o tom, zda volit osobní vlastnictví nebo družstevní byt. Jak se od sebe liší a jaké jsou výhody a nevýhody obou těchto variant?
Forma vlastnictví
OV – jste majitelem bytu a toto vlastnictví je zapsáno v katastru nemovitostí. Musíte tedy každoročně platit daň z nemovitosti.
Byt v osobním vlastnictví můžete užívat, nakládat s ním jak je vám libo – prodej bytu, pronájem nebo ho použít jako zástavu. Neplatíte nájem, ale jste povinni přispívat na náklady spojené se správou domu.
DV – nejste vlastníkem, tím je bytové družstvo. Byt můžete užívat, ale problém nastává při pronájmu. S tím musí souhlasit družstvo.
Za užívání bytu musíte platit, výši určuje členská schůze. Tímto bytem není možné ručit v případě úvěru nebo hypotéky. Realitní rádce vás na to určitě upozorní jako na velkou nevýhodu.
Rozdíly v rozhodování
OV – nejvyšším orgánem je společenství vlastníků. Hlasy se počítají podle velikosti spoluvlastnických podílů. To znamená, že majitel třípokojové bytu má větší hlas než majitel garsoniéry.
DV – u družstevních bytů je nejvyšším orgánem členská schůze. Zde platí pravidlo: jeden člen = jeden hlas. Musí být přítomná nadpoloviční většina členů družstva.
Opravy a rekonstrukce v bytě
OV – všechny opravy nebo rekonstrukce v bytě si hradíte sami. Pokud chcete byt rekonstruovat, nepotřebujete k tomu ničí souhlas.
DV – drobné opravy a náklady s údržbou bytu si hradíte sami, větší opravy hradí družstvo. K rekonstrukci bytu potřebujete souhlas družstva.
Prodej bytu
OV – byt můžete prodat. Buď vy sami anebo se o to postarají realitní makléři. Sepíše se kupní smlouva a poté se podá návrh na vklad do katastru nemovitostí.
DV – byt prodat nemůžete, protože jej vlastní družstvo. Je ovšem možné převést za úplatu členská práva a povinnosti v bytovém družstvu. S tím tedy také předat právo nájmu k bytu.